Konkurs Gaudeamus jest organizowany przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych we współpracy z Targami w Krakowie i pod ich patronatem w celu promowania i wyróżniania uczelnianych oficyn wydawniczych za publikowanie najbardziej wartościowych polskich książek naukowych i dydaktycznych.

Wręczenie nagród w konkursie Gaudeamus 2021 nastąpi podczas Targów w Krakowie w piątek 15 października, godz. 14:00-14:45.
Miejsce: Salonik Literacki, scena w hali Wisła.

Na tegoroczny konkurs 20 wydawnictw nadesłało 89 tytułów wydanych w ciągu trzech lat – 2019-2021, gdyż w poprzednim roku konkurs nie został przeprowadzony z powodu sytuacji sanitarnej. 7 września 2021 roku w siedzibie Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na zaproszenie Anny Zielińskiej-Krybus, kierownika wydawnictwa i byłej przewodniczącej Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych zebrało się i obradowało jury konkursu.

Podczas obrad jury przyznało główną Nagrodę Gaudeamus oraz odrębną Nagrodę Targów w Krakowie, którą stanowi bezpłatne stoisko podczas przyszłej edycji krakowskich Targów, a także siedem wyróżnień i dodatkowo dwa wyróżnienia za formę edytorską i jedno wyróżnienie dla e-booka.

Lista publikacji nominowanych znajduje się w zakładce Nominacje 2021.